Archiwum 15 lipca 2010


lip 15 2010 Oświetlenie kuchni
Komentarze: 1

Oświetlenie w kuchni powinno być dobrane tak, by umożliwić podstawowe prace kuchenne, jak przygotowywanie posiłku, jedzenie, mycie naczyń. Nie bez znaczenie jest też walor estetyczny. Oświetlenie dobieramy ze względu na rodzaj wnętrza, jego kolorystykę, meble. Światło to bowiem dobry sposób na uwypuklenie walorów naszej kuchni – ciekawych detali, faktury mebli. Najistotniejsze jest jednak prawidłowe oświetlenie najważniejszych miejsc w kuchni, czyli kuchenki, miejsca do przyrządzania dań, stołu i zlewu. Najlepiej do kuchni pasuje światło ciepłe, dobrze oddające kolorystykę barw. Oświetlenie może mieć najróżniejsze umiejscowienie:


1.Światło sufitowe – najpopularniejsze w większości domów, umieszczone w centralnym miejscu stropu rzuca równomierne światło na całą kuchnię. Jednak jego poważną wadą jest łatwość zasłaniania go w chwili, gdy stoimy do niego plecami przygotowując potrawy. Niezbędne jest zatem korzystanie ze świateł dodatkowych.


2.Światło umieszczane pod szafkami wiszącymi – dobre rozwiązanie dla oświetlenia blatów roboczych. Najczęściej stosuje się małe lampki halogenowe umieszczane w kilku punktach lub listwy z lampami halogenowymi, które można kierować w różne strony.


3.Oświetlenie nad stołem – coraz bardziej powszechne, światło powinno być delikatne, najlepiej, jeśli mamy możliwość regulacji jego natężenia.


4.Światło podłogowe – mało popularne, choć ciekawe rozwiązanie. Lampa postawiona w kącie kuchni da nam bardzo oryginalny i ciekawy efekt, wprowadzi również ciepłą atmosferę do kuchni.
Najlepsze jednak jest światło naturalne, jest ono idealne i nie należy zbyt pochopnie z niego rezygnować. Dobrze jest, jeśli nasza kuchnia ma duże i widne okno, jeśli zaś mamy kuchnię zbyt ciemną, warto rozważyć propozycję otwarcia jej na salon lub jadalnię.