Komentarze: 1
Łazienki we współczesnej rzeczywistości przestały być pomieszczeniami nudnymi, o jednakowej kolorystyce i rozwiązaniach estetycznych. Obecnie na rynku dostępnych jest taka ilość materiałów o różnej strukturze, fakturze i barwie, która pozwala na osiągnięcie daleko posuniętego indywidualizmu. Nie istnieje jeden obowiązujący styl. Nazwy spotykanych dziś sposobów aranżacji określane są umownie, stosuje się je po to, aby przybliżyć je danej osobie, tworzy się je zależnie od charakteru pomieszczenia. Tak więc najpopularniejszymi stylami spotykanymi w łazienkach są:
1. Styl klasyczny – odwołujący się do wzorów z ubiegłych epok. Cechuje się chłodnym nastrojem wnętrza, przyciemnianymi ścianami, meblami i boazerią. Boazeria najczęściej ma kolor jasnoszary, zielony, połączony z barwami mosiądzu. Meble są również ciemne (lub dla kontrastu białe), wykonane drobiazgowo, z detalami, inkrustowane szlachetnymi materiałami. Charakterystyczne dla tego stylu są duże lustra zdobione ornamentami.
2. Styl rustykalny, ciepły, romantyczny i przytulny. Stosuje się drewno naturalne, lub malowane postarzane, proste glazurowe wzory i dużo dekoracji w formie fajansowych mis, dzbanów, flakonów. Urządzenia nawiązują do dawnych czasów, wanna ma żeliwne nogi, armatura ma ceramiczne pokrętła. Ponadto spotykamy tu parawany, lustra o złotych ramach, marmurowe blaty.
3. Styl ekologiczny, odwołujący się do natury, dominują w nim naturalne kolory, jasne drewno, dodatki z lnu, bawełny, naturalne gąbki, trzcinowe maty, kosze z wikliny. Detale ceramiczne najczęściej mają barwy wody, piasku, obłoków.
4. Styl high – tech, supernowoczesny – to łazienki chłodne, przypominające sterylne laboratoria. Dominuje w nich przezroczyste szkło, metale (chrom, aluminium), a paleta barw jest niewielka, głównie biele i szarości. Wyposażenie jest na najwyższym poziomie zaawansowania, oszczędna i ergonomiczna.